FANKİT: Ortam Realite Bebeğim / Müptezel Tanrılar 3 (PDFli)

 

Müptezel Tanrılar Fankit Serisinin 3.cüsü geçtğimiz günlerde yayınlandı ve Ortam Realite Bebeğim, fanzin raflarındaki yerini aldı. Aslında serinin devamı niteliğinde olmasına karşın anlatılan hikaye, ikincisinde de olduğu gibi, ilk başta önümüze konan örgüden  farklı bir zaman dilimine ait. Paralel evrenler arasında geçen bu öykü, Mert ve dedesinin hikayesiyle başlıyor ama bu sefer Mert’i daha etken bir pozisyonda görüyoruz. Daha öncesinde o susup dedesinin anlattıklarını dinleyen çocuk gitmiş, yerine boyutlar arası seyahat acentesi işleten biri gibi çalışan çocuk gelmiş. Bunu nasıl mı yapıyor? Kendi odasına çizdiği bir pentagram alanı ile. Bizler de kendi imkanlarımızla, odamızda kendi pentagramımızı yapabilir miyiz bilinmez ama Mert baya baya, fal bakma bahanesiyle evdeki herkesi bu turlara çıkarmış.

Zihin alabildiğine sınırsızdır. Bu sınırsızlık içerisinde kanun olarak bildiğimiz bir çok kaide devre dışıdır ve bu kuralsızlıklarda, mantık seviyesi üstünde bir aşınma gerçekleşir. İşte bu fankit tam da bu sınırları zorlamak adına bir denemedir. Birbiri içine geçmiş hikayeler ve birbirinden bağımsız olan (öyle görünen) karekter ilişkileri üzerinden ilerleyen metinde, önümüzdeki kurgudan çok, satır aralarındaki diyaloglar ve bu çelişkiler yumağı içerisinde yaşanan durumlar göze çarpıyor. Öyküyü okurken çok defa durup “bu nereden geldi şimdi ya” dediğimi saklamayacağım ama bu karşılaşma üzerinden anlatılmak istenen kavradığında da ilgi çekici olduğunu itiraf etmeliyim. Tabii bana sorarsanız bu karmaşa bana fazla 🙂 ama Serkan Üstündağ’ın kafasındaki bu evren, öyle ipe sapa gelecek gibi değil. Ya hissedeceksin ya kaybolacaksın. Sanırım önemli olan nokta bu.

Fankitteki çizimleri arkadaşımız Levent Altınkaynak üstlenmiş ve özellikle çizdiği kapak ile fankite benzersiz bir boyut katmış. Bu kriz koşullarında Serkan’ın ille de renkli kapak olacak demesini çok iyi anlıyorum. Harika bir çalışma olmuş. Ayrıca düzenleyen Yasin Gül ve bu işin fankit başı olan Mehmet Fatih Balkı’ya da bir okur olarak teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş.

Şimdilik dağıtımları süren fankiti İstanbul, İzmir, Bursa’da ki fanzin raflarından edinmek mümkün. Tabii başka bir yol olarak bu iletinin altındaki PDF’i de indirebilirsiniz. Bu fankiti daha yakından takip etmek isteyenler için facebook sayfasından da ulaşmak mümkün. Herkese bol okumalar.

 

FANKİT: Ortam Realite Bebeğim- Müptezel Tanrılar 3 (PDF İNDİR)

Yorum bırakın