FANKİT: Metafiziksel Bombalı Zarf – NUGO (PDFli)

 

Seri katillerin kullandığı bir yöntemden tutun da daha birçok amaç için gönderilen içi şarbon ya da patlayıcı dolu paketlerin kargolarda ve posta zarflarında yolculuk ettiğini hatırlarsınız. 2001 yılında gönderilmiş olan şarbonlu mektuplar için adalet bakanı John Ashcroft, “Şüpheli bir mektup alırsanız açmayın. Sallamadan bir yere koyun, polisi ve sağlık yetkililerini hemen durumdan haberdar edin.” uyarısında bulunmuştu. Aradan geçen 18 yılın ardından fanzin raflarında yeni bir metafiziksel bombalı zart türü belirdi; bu zarfı, açılma yerinde bulunan bomba işaretinden kolaylıkla tanıyabilirsiniz.

Hazır olmakta fayda var çünkü bu gibi zarfların zarar vereceği şeyler illaki mevcuttur. Peki, zarfı açtığımızda neler yaşadık, bunu anlatmaya çalışalım.

Öncelikle, zarfın ağzından bir rozet geldi. Bu rozetin neden masanıza geldiğini ilk başta anlamayabilirsiniz. Ancak fankitten sonra zaten onu çantanızdaki yere sabitleyeceksiniz.

Her neyse, buradan sonrası biraz sürpriz… Bir kağıt, bazen bir jiletten daha keskin olabilir. Eğer yolu açacak şey buysa, ki bu da bizim ilk metafiziksel bombamız oluyor, fiziken pek hasar almadan kurtulmaya bakın.

Son olarak, dikkatlice zarftan çıkardığımız “İntiharın Ekonomi Politiği” ya da “NUGO” fankitiyle karşılaşıyoruz. Bu düşünsel atağın sahibi, fanzin kültürüne çok eskilerden dahil olmuş bir isim: Ronin BLACK.

Nugo, bir intihar hapı ya da ölüm olarak düşünülmelidir. Metafiziksel bomba benzetmesi de benden yapıldı çünkü öldürülmesi gereken otonom bakış açılarımızı, düşün çarklarımızı, vurdumduymazlığımızı ve hatta genel anlamdaki o korkunç uykumuzu patlatarak öldüren bir yapıya sahip.

Ashcroft, insanları şarbondan korumak için 2001 yılında bazı önlem duyuruları yapmış olabilir. Fakat benim duyurum önlem değil, talan etmekle ilgili. Nugo’yu gördüğünüz yerde ele geçirin ve içinde barındıran bilgilerin kimleri uyandırması gerekiyorsa onlara okutun. Tek bir kez okumaları yeterlidir, bu patlamadan sonra iğrenç düşün çarklarının (ölü sevici piyasanın) yerinde kaldığı görülmemiştir.

Nugo patlıyor, fanzin yürüyor!

 

FANKİT: NUGO/Ronin Black (PDF İNDİR)

Yorum bırakın