FANKİT: Bir Başkaldırı-KATANA DARBESİ (PDFli)

 

Yazan: Mustafa Bakır

Sanatın ve edebiyatın yozlaştığı yerden kesilip atılması gerektiğini yüzümüze vuran bir eser; Katana Darbesi… Efe Elmastaş bu fankitinde; edebiyat ve sanat etkinliklerinin yozlaştığını düşünen her insanın düşüncelerine tercüman olmuş.

Bir sergide başlayan hikaye aslında yapıtların halka sergilenirken hangi amaçlar ile sergilendiğini bize gösteriyor. Nihayetinde bir şeyi sergilemek tam anlamıyla sergilenen şeyden pazar yaratmak ve ondan servet kazanacağınız anlamına gelmiyor. Sergi sırasında açık arttırmayla satılan eserlerin ikinci el eşya (televizyon, mobilya) gibi muamele görmesi baş karakterimiz için affedilmezdir. Bunun için bir sergi baskını ile fankite başlamamız okuyucuda merak uyandırıyor.

Katana Darbesi;  sanatta, edebiyatta popülist, statücü ve ekonomik bakış açısına edebi bir militan kazandırmıştır. Ana akım edebiyat ve sanat etkinliklerine karşı dile getirilen isyanları Katana Darbesi’nde bulmak mümkün…

george grosz katana darbesi grosz katana darbesi

Fankitimiz de söz konusu bir tablonun baş karakterimiz tarafından ikiye bölmesiyle can çekişen o sanat eserini, yatalak bir hastanın acılarından kurtulması için yapılmış bir ötenazi durumuna benzetmemek elde değil. Diğer bir bakış açısıyla; duygu ve düşüncelerin bir maddeden bezden ve boyadan daha fazla bir şey olduğunu gözler önüne sermiştir. Bununla birlikte ortaya çıkan başka bir sürpriz  fankitimizde, sanat ürünlerinin nasıl metalaştırıldığını;  gerçek ortaya çıktığında daha iyi anlamaktayız.

Katana Darbesi’nin içeriğinin dışında, biçim bakımından akıcı bir dilinin olması, hikayeyi bir çırpıda okuyup bitirmemize yardımcı oluyor. Fankit için seçilen isim; Katana Darbesi ise; hikayenin anlam bütünlüğü açısından doğru bir seçim olmasıyla birlikte, Efe’nin yozlaşmış olan sanat etkinliklerine kullanmak istediği düşünsel bir tepkinin sloganı olarak da düşünebiliriz.

Hikayemizin sonuç kısmında ‘keşke devam etseydi’ diyeceğiniz kaçınılmaz. Fankit bittiğinde vereceğiniz ilk tepki bu olacak gibi… Belki de bu durum başkarakterin hikayenin devamı niteliğinde başka bir fankitte karşımıza çıkacağının habercisidir. Kim bilir?

 

FANKİT: Katana Darbesi- Efe Elmastaş (PDF İNDİR)

Yorum bırakın