Eskişehir Fanzin Etkinliğinden Notlar

 

 

paskalya tavşanı

Galiba bu şehirde güzel şeyler olacak.

Eskişehir… Zor ve olduğu kadar garip bir şehir. Yıllardır Eskişehir hakkındı edebiyat açısından olumlu şeyler duyuyorum fakat sadece duymakla kalıyorum. Görünürde herhangi bir alt kültür aktivitesi olmamakta. Uzun yıllardır bir çok kez fanzin konusunda bir etkinlik yapalım, toplanalım, konuşalım ve insanlara fanzin nedir ve neden vardır bildiğimiz kadarıyla anlatalım diye uğraştım. Ama yaptığım etkinliklerin hepsi elimde patladı.

Belli bir süre kendi işime bakıp kendi fanzinim olan Yere Düşen Travma’ya ağırlık verdim. Tekrardan Fevzi Can Çelik ve Can Bayar ile yeni bir ekip kurup bir yol kat ettik. Daha sonra Fevzi’ler de kendilerinin ütopyasını oluşturmak için Olgun Ruhlar’ı oluşturdular ve canavar gibi işler yapmaya başladılar. Biz ekip olarak fanzin işinde bir yerlere gelmeye başlayınca ben gene gaza geldim ve etkinlik işine tekrar koşturmaya karar verdim.

İnanmazsınız ama bu sefer oldu. Cidden oldu.

7 Mayıs Pazar günü Kedd Coffee de Getik Fanzin, Yanlış Yönlendirmeler Fanzin, PostPoneParody Fanzin, Kazulet Fanzin, Olgun Ruhlar ve Yere Düşen Travma olarak bir etkinlik bir sohbet günü yaptık. Beni az çok tanırsınız, Eskişehir konusunda karamsar bir adamım ama bu sefer hiç ummadığım kadar güzel şeyler oldu.

Sohbetimizin başında ben gene Kedd in önünde kimse katılmayacak diye küfrederken Yanlış Yönlendirmeler ekibi Agah ve Güzgü mekana ayak bastı. Sonra teker teker katılımlar devam etti ve en son Getik Fanzin aramıza katıldı.

eskişehir fanzin buluşması kedd

Sohbetimizin genel konusu “Eskişehir de fanzini biraz daha göz önüne koymak için neler yapabiliriz”di. Herkeste bir fanzin ve ekip ruhu mevcuttu. Dağıtım konusunda “fanzin apartmanı”nın facebook grubu konusunda yardım alabileceğimizi ve baskı konusunda ise Uysal Kırtasiye’nin bizlere yardımcı olabileceği bilgileri paylaşıldı. Fanzinlerimiz de herhangi bir farklılık yaratmak istersek neler yapabiliriz gibi baya kafa yoran bir konu açıldı. Gerek çizer gerek farklı yazar çevresinden bazı arkadaşların iletişimi konusunda bilgi paylaşımı yapıldı ve en güzel olay ise Yanlış Yönlendirmeler’den Agah’ın sadece fanzin etkinliği değil bazı geceler düzenleyip farklı insanlara kendimizi göstermek için şiir ve öykü geceleri yapılması konuşuldu. Düzenli olarak yapmayı planladığımız etkinliklerimizin ikincisi ay sonu gerçekleşecek ondan sonra ise bizim Kelebekler Vadisi’nde açacağımız atölye dönüşü şiir ve öykü gecelerimiz de olacak.

Ben bu şehirde bir çok şey yapmaya çalışıyorum ve yapacağım. Amacım ulaşabildiğimiz kadar kişiye ulaşıp böyle bir edebiyat dalı ve böyle ruh hastası gibi gözükse de efsanevi yazar, çizer arkadaşlarımın da olduğunu aktarmak. Yanımızda şu an fazla kişi yok ama eminim olacak. Biraz daha sürünmeye devam, elbet bir gün yürümeye hatta koşmaya başlayacağız. Diyeceklerim bu kadar klasik cümlemi söyleyip kaçayım.

Hepinizi seviyorum, sen hariç.

Yorum bırakın