Bunların Hepsi Hayal Mahsülü: Parantez İçi Fanzin (PDFli)

 

Yeni başlangıçların bir araya getirdiği o enerjik bütünün çevresinde toplanan yeni kalemler oldum olası ilgimi çeker. Bunlardan biri de yeni tanıdığımız, İzmir’den yola çıkan Parantez İçi Fanzin ve kabına sığmaz ekibi. İlk sayılarını merakla beklediğim bu arkadaşlar, yapmak istediklerini kâğıda dökmüşe benziyor.

parantez-içi-fanzin1Fanzinlerinde çeşitliliğe yer vermek, ayrı tarz ve alanları bir arada bulundurarak metin persfektifinden bir kolaj yaratma isteyen bu arkadaşları sizlerin de keşfetmenizi tavsiye ederim. Logoları oldukça içine sinen (ki haklılar, ben de beğendim) daha girişteki “Merhaba” yazısında samimi yaklaşımlarını ve “bol hayal güç”lerini görünür kılmışlar. Dizgide kullanılan görseller bol metine yer verilen sayfaları çekici çekici kılmış. Göz yorgunluğu olanların bile bu bütünlüğe karşı koyamayacağını düşünüyorum.

Çeyrek döngü sonrasından infaz edilecek, dünya üzerindeki bir hastalığı kaleme alan Burak Aydın, Hastalık yazısında gezegenler toplantısından bahsetmiş bizlere.

Yıllar içinde şarabın mayası şarabı güzelleştirir, insanın fikirleri (mayası) yosunlaştırır, tortulandırır.

Bir Orhan Selim Öyküsü ve Labirent yazılarıyla yer alan Gül Nur Demirtaş’ın ileriki zamanlarda daha da iyi metinlerle karşımıza çıkacağının sinyallerini vermiş.

parantez-içi-fanzin2Kızıl Mezarlık öyküsüyle fantastik dünyasına bizleri davet eden Ödül Duran (belki de) devam eden sayılarda bizlere bu dünyanın içinden el sallayacak olabilir. Olay örgüsü üzerinden okuru metnin içine çeken Ödül’e kişisel notum; O gülleri bizden uzak tut kardeşim.

Hem favori dizi yazısı hem de film eleştirisine yer verilen fanzinde özellikle, Burak Kara’nın kaleme aldığı Fahrenheit 451 izleme fırsatı olmamış okur için distopik bir davet.

 

parantez-içi-fanzin4Mehmet Fatih Balkı’nın Bir Duble Vole isimli öyküsüyse tam bir rakı masası muhabbeti… Lafın lafı açtığı bir meyhane köşesi… Çizimlerini Yasin Gül ve Levent Altınkaynak’ın üstlendiği fanzini İzmir, İstanbul… fanzin mekanlarında ve aşağıdaki linke tıklayarak bulmanız mümkün. Parantezi kapatıyorum, içerisi cereyan yapıyor. İşte link, işte fanzin. Okuyun efendiler!

parantez-içi-fanzin5

Fanzini takip etmek isteyenler için Facebook adresi

FANZİN: Parantez İçi Fanzin Sayı 1 (PDF indir)

Yorum bırakın