Bu bir ilk! Mario’ya Hıyar Teklif Etmişler! (PDFli)

Zeynep yıldızhan

Selam dostlar, hıyar yer misiniz? Ya da Mario yer mi sizce? Bence yemez, prenses yerine hıyar teklif etmişler be, kim kabul eder bunu?! Neyse boş verin bunları, anlatacaklarım var size!

Pestilimin çıktığı bir gün, binmiş metroya eve gidiyorum.  Çantayı karıştırırken bir baktım elimde, sabahtandır aklımda olup çantadan bir türlü çıkamamış fanzinlerden biri, Hıyar Fanzin! Kafayı zaten bulmuşum yorgunlukla bide okurken gülmeye başladım ama öyle böyle değil. Gizli gizli ağlar gibi olursun ya gülerken, öyle bir gülme işte! Kaydı düştü elimden fanzin, ben daha çok gülmeye başladım. Karşımda da ızbandut gibi iki özel harekat polisi oturuyor, dik dik bana bakmaya başladılar; bir gülmeyi kestim, ürktüm o an bende. Öyle bir bakıyorlar ki şüphe ettim kendimden. İçlerinden biri eğildi, fanzini aldı. Uzatacakken o da gülmeye başladı sayfadakini görünce, e tabii meraklandı oradan bir başkası baktı ne bu diye, o da gülmeye başladı. Çevre koltuklarda da herkes kahkahalara boğuldu, akşam akşam Hıyar da elden ele geziverdi metroda, öyle bir eğlendik ki! Böyle de ruhuna yaraşır bir tanışmam oldu Hıyar Fanzinle!

hıyar fanzin db

İnsani, ahlaki tüm değerlerden yoksun, “komedi” adı altında uyduruk şişe filmlerinin gişe başı çektiği, ne hoş karikatüristlerin de “dini değerleri aşağılamadan” içeri alındığı; şu dönemde, resmen “Espri bu espri ama az kafanın da çalışması gerek!”  diye haykırıyor! Yahu o haykırmasa senin için haykırıyor! Şimdi, fanzini açıp diyebilirsiniz; “Ben beğenmedim bu ne be!”, beğenmeyin banane kardeşim. Belki topluca bizim rezil bir espri anlayışımız var, ki kişiden kişiye değişir orası, gelmek istediğim nokta şu ki iş sadece; “güldük, eğlendik, bitti” ’den, ibaret değil.

Bazen gülerken “Şimdi ben neye güldüm?” felsefesi içinde bile bulabilirsiniz kendinizi, “Buna da gülünür mü?!” diyebilirsiniz hatta. Ama kafa çalıştırıyor, hoş alt mesajları var. Yeri gelmiş Nasrettin Hoca’ya yeri gelmiş ekranların Acur’u Acun’a, Star Wars’a kadar dürtmüşler her bir şeyleri. Kitapçılardan çaycılara reklam almaya da baya gönülleri var! Şş yalnız aramızda; çaycı, inşaatçı diye İyi Mafya’yı reklamlarla kakalıyorlar hep bize haberiniz ola!

Yaz geldi da hadi çıkarın yeni sayıyı da! Benim çok hoşuma gitti valla, ellerinize sağlık!

 

FANZİN: Hıyar Fanzin 2. Sayı (PDF İNDİR)

Yorum bırakın