Bence Nothing Fanzin Dönecek (PDFli)

Geçen senenin eylül ayında Ali Kacar ve Nefes Lugaz’ın gayretleri ile doğan Nothing Fanzin bir süredir suskun. Dedikodulara göre sözü tekrar almaya niyetlendiler ve yakında yeni bir sayı ile kendilerinden söz ettirecekler. Yeni sayı çıkana kadar biz ilk sayıdan söz edelim.

nothing fanzin görsel 2

Nothing Fanzin hakkında konuşması zor bir fanzin. Çünkü net bir odağı yok, birçok şeyin kıyısında dolaşıyor ama ayağı takılıp suya düşmüşlüğü de yok. Fakat bu sayede -ya da bu yüzden- tek noktaya götürülmeyen zihin öyle ilginç mevzularla karşılaşıyor ki, insan gerçekten hayret ediyor.

Mesela ne var? Mecburiyetten, çalışacağı hastanenin inşasına katılan Dr. A. Schweitzer ile bir entelektüel olduğu için odun taşımaya yardım edemeyen adamın diyalogu var.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde bir dönem çalışmış olan Bedia Tuncer, ilgilendiği akıl hastalarının şiirlerini derleyip bir kitap basılmasına vesile olmuş, mesela bu var. Nothing Fanzin, rivayetlere göre günde 16 paket sigara içen “delinin” şiirini de gösteriyor bizlere. İlerleyen sayfalarda acıların kadını Bergen, sen affetsen ben affetmem diyor. Bir başka sayfada Yavuz Çetin anılıyor. Fanzin bu iki isimle hafıza tazeler nitelikte.

Bekir Aydoğan “Diğerleri” adlı öyküsüyle içine işliyor insanın. Bir diğeri, bir diğerine diyor ki: “Onlara göre biz baktıklarında içlerinde bir şeyler uyandıracak objelerdik.” Tek cümlelik kurşun. Öyküden seken başka kovanlar: “Zoru görmemiş insanlara anlatıyordun bunu, sana ploreter gibi bir şey diyordu, emek, komünizm, eşitlik, sermaye falan. Halbuki bütün komünistler zenginlerdi. Biz fakirdik tabii ki Beşer’le.” Öykünün yankısı çok kuvvetli.

Aynı zamanda fanzinin hazırlayıcısı olan Ali Kacar şiir ve öykü kesiği parçalarla birden fazla kez karşımıza çıkıyor. Öykü kesiklerinden birinde geçen “Bakırköy Akıl Hastanesinin Gizli Tarihi” kitabı Ali Kacar’ın ya Bakırköy’e ya delilere duyduğu ilgi hakkında ipucu veriyor.

nothing fanzin 1

Nursen Yıldırım bir vakit üfleyeceği mumu yaktığı adama “kahrolsun doğuranın” diyor. Atamer Boz “Yaşayabileceğin Hayatlar” da insanın olası iyi ve kötü birçok ihtimalinden dem vururken diyor ki: “Yaşayabileceğin hayatlar var anlayacağın. Kederden darağacın ya da neşeden salıncağın. İstediğinde sallanmaksa, senin kararın.”

Karar: son sayfa, son kelime Altın Vuruş öncesi Kanat Güner’den: Perde!

Nothing Fanzin iyi bir toplama, iyi bir derleme, ismiyle müsemma iyi bir “hiçbir şey”

Fanzinin 1. sayısını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İletişim için:

nothingfanzin@gmail.com

facebook.com/nothingfanzin

FANZİN: Nothing Fanzin 1. Sayı

Yorum bırakın