Bahçıvan fanzinin yeni sayısı okurla buluştu

Sanat, hayat ve fikir yazıları barındıran Bahçıvan fanzinin 10’uncu sayısı Türkiye’nin birçok noktasında okurla buluştu.

bahcivan-kapak

Ankara, Edirne, Hakkari, Van, Mersin, İzmir ve Kırklareli olmak üzere birçok kente ulaşan Bahçıvan fanzinin son sayısında, fanzinin yaratıcısı olan Selma Cengiz’in yaklaşık 50 yıldır kitapla haşır neşir olan, Kadıköy’ün ‘Bilge Sahaf’ı Behçet Erdem’le yaptığı söyleşi yer alıyor. Herdem, kitapla nasıl tanıştığını, darbe dönemlerinde nasıl baskılara maruz bırakıldıklarını ve geçmişten bugüne değişen okur profilini, yaşanmışlık ve gözlemlerine dayanarak detaylı bir şekilde anlatıyor.

Yeni sayıda yer alan, yine Selma Cengiz imzalı ‘Sıvadık fanzin’ kritiği de ‘aile içi’ özeleştiri olarak göze çarpıyor.

Bahçıvan’ın son sayısında Canan Makarnacı’nın karıncalara atıfla yazdığı ‘Karın’can’lar’ yazısına, Emirhan ve Enes Kömürcü’nün “mozaik taşlarıyla gerçekliğe vurulan virtual lekeler”i eşlik ediyor.

Öte yandan fanzinde Leyla Çağlı’nın ‘Nasıl bilirdiniz’, Aslıhan Tüylüoğlu’nun ‘Bade düş’ ve Müesser Yeniay’ın ‘Bahçeden gül koparma ayini’ adlı şiirleri de dikkati çekiyor.

Tüm bunlara ek olarak yeni sayıda Meryem Coşkunca, Aysun Uslu, Neslihan Celbişer, İdil Elvin Çavuş, Selma Cengiz, Onur Bayrakçeken, Volkan Öztürk, Mehmet Cengiz, Oğulcan Kütük, Emre Şahin, Hasan Temiz ve Berrin Yaprak’ın şiirleri; Neslihan Celbişer ve Coşkun Çallı’nın hikayeleri; Efe Sönmez’in kritiği, Fatih Balcıoğlu’nun “altıntıları” ile Gülin Süt’ün karikatürü yer alıyor.

Kapağını Saniye Özbek’in çizdiği Bahçıvan’ı sayfalarını Efe Sönmez tasarladı.

Yorum bırakın