[BADpoetry] code/ sergi İZMİR

efsun etlioğlu

7 Nisan 2017’de İzmir Tobav’da [BADpoetry] code mütevazı bir katılımla gerçekleşti. Disiplinlerarası sanat projesi kapsamında gerçekleşen etkinlik sanatın değişik dallarını bir araya getirmeyi ve çeşitlilik sağlayarak kendini anlatmayı borç bilen Mert Kamiller ve sanatçı dostları tarafından yapılan bir söyleşi ile taçlandırıldı.

Badpoetry code izmir 1

Bence sanat yerleşik bir şey değil, genç bir şeydir. Evrenin tartışıldığı bir yerde sanatınız ivme kazanmalı ve sanat bir değişim geçiriyor. Şiir hareketlidir. [BADpoetry]’de bir törenin, bir ayinin içindesiniz. Sanat sizi maniple eder. (Neslihan Yalman)

Ekip bu etkinlikte aynı zamanda aralarına yeni katılan fotoğraf sanatçısı İrem Demir’in çalışmaları ile müziği görselleştirmeyi başardı. Fakat bununla da yetinmeyen [BADpoetry] bir sanat dalını daha kucaklamayı ihmal etmedi. Çağdaş dans gösterisi ile Yıldız Güventürk’de ekibe ayrı bir nefes ayrı bir duygu yoğunluğu kattı. Mert Kamiller’in piyanosuna Neslihan Yalman, Müslüm Çizmeci, Arif Erguvan ve Ali Ata Dibek’in şiirleriyle eşlik ettiği etkinlikte yeraltı edebiyatı ve müziğin yoğunluğu dans ve sergi ile tamamlanmış oldu.

Badpoetry müslüm çizmeci mert kamiller

Yüce bir sanat peşinde değiliz. (Müslüm Çizmeci)

İlk defa İstanbul’da sergilenen ve ikincisi İzmir’de yapılan serginin ise en can alıcı noktası fotoğraflardaki kodlama sistemiydi. 2016 yılında çıkan [BADpoetry] albümü “Sınır İhlali”ndeki şarkıların fotoğraf sanatçısı İrem Demir’in çektiği fotoğraflarla eşleştirmesiyle birlikte kodu okutarak her fotoğrafta bir eseri öğrenebiliyor olmak müziği ve şiiri aynı zamanda görebilmeyi sağladı. Tüm sanat dallarının kol kola olduğu bu güzel performans sergi ile eşzamanlı olarak Neslihan Yalman’ın “Am’a’erkil’” ve “Tunç Gammaz” kitaplarını ve Mert Kamiller ile birlikte tüm sanatçı dostlarının ilk [BADpoetry] albümü olan “Sınır İhlali”ni imzalamaları ile sona erdi. Bu güzel etkinliğin açılış gecesini kaçıranlar için ise sergi 14 Nisan tarihine kadar İzmir Tobav’da devam edecek.

 

BADpoetry-Sınır-İhlali

Fotoğraflar: Arda Gül

Yorum bırakın