Farkındalık İçin Bir Adım: “Sana En Yakın Fanzin”dir

Genel olarak bir çok fanzine şöyle okur yorumlar geliyor:

“Fanzinleriniz her yerde bulunmuyor”

“Fanzininizi aradık aradık bulamadık”

“Bizim şehrimize fanzin gönderiyor musunuz? PDF’den fanzin okuyamıyorum”

Fanzin tek bir yerden çoğaltılmak zorunda olan, basımı zor bir yayım değildir. Şayet sevdiğiniz fanzinin PDF’sine ulaştıysanız ve (birçoğumuz gibi) ekrandan okumaktan hoşlanmıyorsanız yapmanız gereken çok basittir.

Mesela sitemizde geziyorsunuz ve beğendiğiniz bir fanzin/fankit gördünüz.

En aşağıdaki linke tıklayarak PDF’i indirebilirsiniz.


Çoğumuz gibi sizler de kağıttan okumayı seviyor ve fanzinin PDF’ini okumak yerine basılı halini tercih ediyorsanız bir USB’ye PDF’i yükleyerek en yakın kırtasiyenin yolunu tutmanız yeterli.

Kırtasiyeye giderek PDF dosyasını KİTAPÇIK şeklinde basmalarını söylerseniz istediğiniz fanzini size basılı olarak verecektir.


Böylece istediğiniz sayfa kalitesinde, istediğiniz sayıda, ekonomik yoldan fanzine kavuşmuş olursunuz. Hatta fazladan çoğaltılan fanzinleri de eşe dosta dağıtarak veya sevdiğiniz mekânlara bırakarak, bireysel olarak fanzinin sesini duyurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer evde bir yazıcınız varsa işiniz daha kolay. Yazdır seçeneğine tıkladığınızda, aşağıdaki menüde görünenleri işaretleyerek evde istediğiniz fanzini basmanız mümkün olacaktır. Bu görsel daha önce fanzin basımı yapmamış kırtasiyecilerde de işe yarayan bir fotoğraftır.

#sanaenyakınfanzin

Günümüzün artan basım ve kargo maliyetleri karşısında her şeye rağmen üretimi sürdüren, bağımsız yayıncılık faaliyetlerini hiçbir ücret beklentisi olmadan devam eden fanzinlere destek olmanın, seslerini duyurmanın en iyi yolu budur. Bizler bu bilinçle, okur nezdinde bir farkındalık oluşması adına bir etkinlik başlatıyoruz ve bize ses vermenizi bekliyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz okur bilinciyle, istediğiniz herhangi bir fanzinin PDF’ini kendi imkanlarınızla, istediğiniz sayıda bastırmanızı (mümkünse okunabilecek yerlere bırakmanızı) ve bunu #sanaenyakınfanzin etiketiyle, istediğiniz sosyal medya platformunda paylaşmanızı istemekteyiz.

Bu farkındalık çabasına destek olun!

Sana En Yakın Fanzin Drive

Sitede yer alamamış fanzin sayıları için de bir Drive açtık. Etkinlik kapsamında fanzinler buraya yükleme yapabilirler ve okurlar güncel fanzin PDF indirmelerini buradan gerçekleştirebilirler.

Drive linki için => #sanaenyakınfanzin drive