Memory Alloys Fotozin Röportajı (PDFli)

 

Bir fotoğraf karesi bizi bambaşka hikâyelere taşır. Bazen o hikâyenin başkahramanı bazen de seyircisi olabiliriz. Profesyonel örneklerini bir kenara bırakıyorum, bir alımlayıcı olarak asıl ilgimi çeken kareler ötekinin gözüdür. Memory Alloys Fotozin işte bizlere ötekinin gözünü sunan güzel bir iş. Bu zamana kadar 6 sayı çıkartan ekip bir takım basımlarla hayatımıza başka başka kareler sundu. Bizleri o yaşamlara, mekânlara davet etti. Çağrıyı alan bir bakmadan geçmedi. Bu söyleşide onları daha yakından tanımaya çalışacağız.

 

Memory Alloys nasıl bir araya geldi? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Patti Smith’in M Treni kitabını okurken yaşanılan her anı görmek çok hoşuma gitmişti. Kendi anılığımı oluşturma fikri aklıma geldi ilk, daha sonra bu fırsatı herkese sunabilirim diye düşünerek bir seçki oluşturma kararı aldım. Fikrimi Göktürk Yaşar’la paylaşıp destek görünce çok beklemeden birinci sayı çıktı ama zamanla yardıma ihtiyaç duydum ve bu doğrultuda (kapak,video vs) yardım aldığım arkadaşlarım oldu. Seçkinin özünü yok saymadan benimseyen iki kişiyiz şu an.

Üçüncü sayıyla birlikte belirli temalar seçip o çerçevede sayılar çıkartıyorsunuz. Bir noktada sınırlarını kendinizin çizdiği bir alandan bakmamızı sağlıyorsunuz. Hem sanatçı hem de alımlayıcı açısından bunu bir odaklanma olarak değerlendirebilir miyiz?

Tabii ki. Hayat her şekilde akıyor, biz deklanşöre basarak o anı durdursak bile. Ve farkına varamadığımız, o kadar çok ayrıntı var ki. Biz yaşamda var olan bu ayrıntılara dikkat etmek ve ettirmek istediğimiz için belirli temalar koymaya karar verdik. Farkına varmak için hayatın durmasını bekleyemeyiz.

Özellikle “insan manzaraları” seçkinizden etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Her insan varlığıyla bir hikâye taşıyor. Bir mimik, bir ifade bize çeşitli anlatılar çağrıştırıyor. Sizin en baskın duygular hissettiğiniz sayı hangisi oldu?

Genelde ilk sayılar özel olur ama aldığımız geri dönüşler insan manzarası sayısında çok olumlu yöndeydi. Ve tabii, belki duygusal olarak, birinci yıl sayısı turuncu çok özel. Bu iki sayıyı söyleyebiliriz.

Sitede gördüğüm kadarıyla bir blog alanı açıyorsunuz. Orada bizi ne gibi içerikler bekliyor? Yazılar genel olarak fotoğrafçılık teknikleri üzerine mi yoksa sanat içeriklerinden mi oluşacak?

Açıkçası şu an tam olarak yönelebildiğimiz bir alan değil. Sayıların arşivini oluşturuyoruz orada sadece. Ama aklımızda orası için özel içeriklerin yanında fotoğraf temalı “özgür” bir alan oluşturmak var. Herhangi bir fotoğraf tahlili, teknik bir yazı ne ararsak bulabileceğimiz bir alan yaratmak istiyoruz. Böylece buradan da blogun duyurusunu geçelim, herkese açık bir alan bizimle iletişime geçebilirler.

Instagram sayfanızda fotozin şeklinde çeşitli baskılar yaptığınızı görüyorum. Şayet bunlar renkli olarak basıldıysa hatırı sayılır maliyetler tutacağını tahmin ediyorum. Okurlarınızın bu kopyalardan edinmesi mümkün mü?

Maalesef mevcut durumda baskı yapmak çok zorlaştı. Yapabildiğimiz kadarını yapıyoruz, mesaj yoluyla bize ulaşarak isteyebilirler fakat şu an kargo ücretleri de bizi epey zor durumda bırakıyor. Seçkiden çıkar sağlıyoruz gibi bir his veriyor bize. Bu şu an ters bir durum. Pdf formatı zaten paylaşılıyor, kendileri de baskısını alabilirler. Daha çok bunu tavsiye ediyoruz.

Kâr amacı gütmeme durumunu önemle vurguluyorsunuz. Ne yazık ki fanzin alanında bunu ısrarla tartışmaya açmaya çalışan, var olan etik algıyı sanki uydurma bir meseleymiş gibi “aa öyle bir şey mi olur” seviyesine indirgemeye çalışan kişiler var. Fanzin veya zin sizin için ne ifade ediyor?

Şöyle ifade edelim bunu, çıkarlarını ön planda tutan birisi fanzin yapamaz diye düşünüyoruz. Sanatı kâr amacı güderek yaptığınızda fayda gösteren bir durum yok. Sanatı sanat yapmak için harcadığımız vaktin bir oluşumu bizce fanzin.

Gelecek dönemde Memory Alloys Fotozin’de bizleri neler bekliyor?

Memory ömrünün uzunluğunu kestiremediğimiz bir biçimde büyüyor. Daha ayrıntıya odaklanarak belki de her baktığımızda göremeyeceğimiz şeyleri görmeye çalışacağız. Ayrıca archi sayısı tam oturmadı gibi hissettik onun ikincisini yapmayı planlıyoruz. Açıkçası her an her şey olabilir, bir fikirle tüm plan değişebilir. O nedenle çok fazla ipucu vermeyelim :).

FANZİN: Memory Alloys Fotozin Sayı 6 (PDF İNDİR)