Kısa Kısa İlginç Fanzinler-2/ Herkese İlaç Gibi Gelen Fanzin: Supradyn

 

Supradyn’in çıkış tarihi belli değil. Elimde 1. ve 2. sayısı ile kaçıncı olduğu belli olmayan bir sayısı var. Bu belirsiz sayının, bir de Redoxon isimli eki var.

Supradyn’in 1. sayısının önsözünde, “Supradyn, her zaman olduğu gibi dopdolu. Artık bir gelenek haline geldiği için, yine şiirler, kısa öyküler, denemeler, şunlar bunlar ve en önemlisi güzelliklerle dolu bir fanzin hazırladık.” deniyor. Bu ifadeden de anlaşılıyor ki, bu 1. sayıdan önce, sayı verilmeden bir ya da daha çok deneme sayısı çıkmış.

Fanzinin “Müzik” köşesinde, David Bowie ve Gene’den söz ediliyor. “Çirkin Yazıyla Güzellikler” bölümünde sıralanan bazı güzellikler şöyle:

     -Fool’s Garden’ın klibindeki kız çok güzel.

     -Nescafe Alta Rica biraz pahalı ama çok güzel.

     -Buzbağ şarabı fiyatına oranla pek güzel.

     -Sabahları Nestea şeftali güzel oluyor.

     -Asterix’leri yayınladığı için Remzi Kitabevi en güzel.

     “Ev Ödevi” bölümünde ise, 4 maddeye yer verilmiş:

     1-Top Secret’taki Val Kilmer ile Heat’teki Val Kilmer’ı karşılaştırınız.

     2-Nick Cave ile Bülent Ortaçgil’in ortak özelliği nedir?

     3-Üç tane James Bond, iki tane James Bond kızı ismi veriniz.

     4-Esen kalınız.

Supradyn’in 2. sayısının “Müzik” köşesinde, Tom Waits’in bir albümü söz konusu edilmiş. Ayrıca, Kral TV’de Defne Joy için de şöyle deniyor: Defne diye bir vj var ya Arap. Biz onu sokakta görüp Arap, Arap derdik. “Fıkra” köşesinde ise, uydurulmuş bir Nasreddin Hoca fıkrası verilmiş: Nasreddin Hoca’nın komşu köyüne bir bilge taşınır. Bu bilgenin özelliği tam istenilen ağırlıkta sıçabilmesidir. Köy halkı bu bilgeyle çok ilgilenir. “Bilge 53 gram sıç, bilge 118 gram sıç!” diye başında toplanırlar. Nasreddin Hoca ise, göle maya çalmakta, bindiği dalı kesmekte, eşeğe ters binmekte ve her türlü maymunluklar yapmaktadır. Nasreddin’e ilgi çok azalır. Nasreddin yan köye gider ve bilgeye der ki: “Bilge, bilge iki köye iki bilge çok. Ben de istediğin ağırlıkta sıçayım, sen git!” Bilge tamam der. Hoca der ki: “Yalnız ağzına sıçacağım, sen tartacaksın.” Hoca bilgenin ağzına sıçar.

Supradyn’in belirsiz sayısının önsözünde, “Supradyn arada bir çıkar felsefesiyle, bir ara yine çıktı. Bu sayıda, sizlere bir de sürprizimiz var. A3 derginizin, A4 bir yavrusu var. Redoxon’u ısrarla isteyiniz.” deniyor.

Fanzinde; “Dostlarım Uzay Adamları”, “Cinsi Hayat”, Hippy Dini” bölümleri var. “Bekarlar, Evliler, Doktorlar, Mürebbiler İçin” köşesinde ise, şöyle bir yazı kaleme alınmış: “Dostları ve sevdikleri olmadan insan bir hiçtir. İnsan, çok küçük ve önemsiz olabildiği gibi, çok değerli ve eşi bulunmaz bir varlıktır da. Yaşam, insanın ileride anımsayacağı en güzel anısıdır. Yaşamda yaptıklarımız, ölüm anında bizi mutlu edebilmelidir. Bu an, her şeyin açıklandığı, tüm soruların yanıtlandığı ilahi bir andır. İnsanın yaşamdaki görevi, ölümden sonrasını düşünmeksizin, yaşamını güzelliklerle doldurmalı, amaçlar edinip bunları başarmak ve en önemlisi aşık olup yaşamayı sevmektir. AŞK, KARŞIMIZDAKİ İNSANIN GÖRÜNTÜSÜNDE YAŞAMAYI SEVMEKTİR.”

Yazan: Bülent Kutlu