Harman / Junk: Ottan Bir Muhabbet Mi? (PDFli)

Fanzinlerde ya da fankitlerde, her zaman edebî eserler karşımıza çıkmıyor ve bu edebiyat dışı eserler de bizlere, hakkında konuşabileceğimiz birçok konu kazandırıyor. Bunun örneklerini daha önceden görmüştük, evet, fakat bu sefer bizleri hakkında pek de konuşulmayan konular bekliyor, ana tema ise ortada: Kenevir!

Peki, başlıktaki sorumuza hemen geri dönelim; “Ottan bir muhabbet mi?” Başka ne olabilir ki? Hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığımız şeyleri derinlemesine kötülemeyi ya da yüceltmeyi vazife saymış kişilerle muhabbetlere dâhil oluyoruz, sonuç olarak da çok konuşmalara ve hiç sonuçlanmamalara ulaşıyoruz. Tartışmak için tartışıyoruz; ötesi değil. Ama bu fankitin bir amacı var, bir inceleme yazısı bu, üzerinde bilgi paylaşımı yapılabileceği ve kötülemek ya da yüceltmekten uzak bir şekilde konuyu incelemek üzerine hazırlanmış bir eser…

Bu incelemenin sahibi Richard Evans Schultes (Kendisi etnobotanik konularda oldukça başarılı incelemelere imza atmış bir biyologdur.), eserde bulunan illüstrasyonları Elmer W. Smith (Halüsinojenik bitkilerin başarılı çizimlerini yapan bir illüstratör.) kaleme almış ve bu eseri bizler için Canan Aktaş Türkçeleştirmiş. Sonuç olarak da Junk, bizlere boş olmayan bir muhabbete alt yapı olabilecek bu çalışmaları başarılı bir şekilde derlemiş.

Bu fankitin içeriğini merak edenlere, alıntı yapmadan, sadece konu başlıkları şeklinde değinecek olursak şu konuları sunduğunu söyleyebiliriz: Kenevir, kenevirin sınıflandırılması, kenevirin kullanımı, kenevirin tıbbi değeri, kenevirin kimyası, esrar kullanma yöntemleri, narkotik esrarın kullanımı ve esrarın etkileri.

Bu fankitin oluşturulması (tasarlanması) sırasında, sanırım sadece online yayınlama dikkate alınmış, bana düşmez ama basılı hâle uygunluğu olsaydı çok daha kullanışlı olurdu düşüncesindeyim çünkü güncelliğini yitirecek bir çalışma değil. Tasarıma bakacak olursak, 14 sayfalık bu tasarımı belki de ileride 12 sayfa olarak, yani, basıma uygun bir şekilde de görebiliriz (ki bu gerçekten de güzel bir haber olurdu.)

Emeği geçen herkese teşekkürler, böyle bir eser kazandırdıkları için. PDF hâli de hemen şuracıkta;

Fanzin yürüyor!

FANKİT: Harman (PDF İNDİR)